MERIDIÁN PLIC V CYKLU 5 ELEMENTŮ

MERIDIÁN PLIC, PRVEK KOVU A ENERGIE PODZIMU

Ze světových stran náleží prvku kovu západ, jeho ročním obdobím je podzim a v podnebí transformací Qi kovu vzniká sucho. Kov podléhá změnám a dá se formovat. Funkcí kovu je svírat, stahovat, jeho tělesná forma je hranatá a jeho přirozenost je čistá, jeho barvou je bílá. K prvku kovu patří dráha plic a tlustého střeva.

V cyklu přeměn kov představuje dozrání. V období podzimu (dle fází proměn pěti elementů) má tedy energie uzavírající charakter, stahuje se nazpět a klesá. Společně s usínající přírodou, prožíváme i my určité zastavení a ukončujeme vše důležité. Naše síly se také stahují nazpět a připravují naše tělo na zimu. V tomto období máme také tendence rozjímat o vlastní minulosti a občas tím dochází k vyplavení kdysi potlačených pocitů. Po každém odchodu přichází, v cyklu života, vždy nový počátek a stejně tak každé odloučení předpokládá, že jsme připraveni se oprostit od minulosti a neulpívat v ní. Při narušené cirkulaci Qi v plicích, se tento proces často zkomplikuje a může spustit zdravotní krizi. Náš potlačený smutek, který je i nadměrně prožívaný, melancholie narušují rovnoměrný pohyb Qi. Smutek přináší slzy a s každou slzou ztrácíme cenné tělesné tekutiny. Tím postupně vzniká vnitřní suchost, jejímž důsledkem je často onemocnění meridiánu plic, který suchost špatně snáší.

Jako za dýchání zodpovídají plíce, tak rytmus dechu reprezentuje současně rytmus života. Když začne váznout rytmus dechu (což může být způsobeno např. stresem či nepřiměřeně prožívaným smutkem) vázne či ustrne i rytmus života.

Ve chvíli, kdy je funkční okruh plic v nerovnováze, začíná vznikat i konflikt v komunikaci mezi vnitřním životem a vnějšími projevy. Všichni známe rčení, která používáme v životních stresových situacích: "tají se mi dech", mám stažené hrdlo". Setrváváme - li dlouhodobě v podobném vnitřním konfliktu může dojít k rozvoji různých chronických plicních onemocnění např. CHOPN, astmatu, rozvoji alergií, časté jsou také kožní obtíže různého charakteru. Ale zároveň jsme mnohem náchylnější i k akutním respiračním nemocem.

Např. při astmatickém záchvatu dochází k pocitům sevření, nemožnosti výdechu. Člověk se nedokáže uvolnit, přestože tento stav je pro něj nebezpečný. Po záchvatu přichází osvobozující výdech. Uvolnění. Stejně tak nás dlouhodobá emoce smutku, melancholie, zoufalství uvádí do stavu sevření, nemožnosti volně dýchat. Tím se oslabuje rozptylovací funkce dráhy plic a tím trpí i imunitní obal, který plíce rozprostírají kolem těla.

V dnešní vypjaté situaci je proto důležité, zbavit se obav, smutků a snažit se volně dýchat. Proto jsou vhodná různá dechová cvičení ať už z jógy či Qi Gongu. Blahodárný je stav uvolnění mysli, procházky přírodou, které nám umožňují volně dýchat, zdravě rozepnout plíce. Vůně borovic prospívá plicím. Ozdravný zvuk pro plíce je "ZS". Tak si ho můžeme zkusit párkrát denně vyslovit. Nadechujte se přitom zlehka a vydechujte dlouze a intenzivně.

Dráhu plic můžeme také podpořit mnoha bylinami a to jak evropskými tak čínskými. Z českých bylin je např. vhodný plicník lékařský na podporu Qi plic, jitrocel kopinatý pomáhá uvolňovat hleny při katarech horních cest dýchacích či bronchitidě, divizna velkokvětá podporuje vykašlávání a tlumí křeče průdušek, mateřídouška obecná svlažuje plíce a ulevuje tím při suchém kašli, sedmikráska chudobka při chřipce, kašli a k odkašlávání. Z dřevokazných hub je na podporu dráhy plic vhodný Cordyceps, či na celkovou imunitu a také na podporu dráhy plic např. Reishi. Z čínských bylinných směsí k tonifikaci plicní Qi na podporu imunity, ochranu před vnějšími patogeny bych doporučila např. směs Yu Ping Feng Wan (č.142), která má zároveň antivirotický i protizánětlivý efekt.

A poslední doporučení: udělejme si vzájemně prostor, ať se každý z nás může volně nadechnout! :-)

Barbora Holá